Lektury

Kanon lektur – szkoła podstawowa klasy II

 

Czytaj i wypożyczaj te lektury, których jeszcze nie znasz.

Czytaj codziennie!

Znajomość wszystkich książek obowiązuje na koniec klasy drugiej lub zgodnie z zapowiedzią nauczyciela/ jeśli książki są dostępne w wielu egzemplarzach w bibliotece/.

Wpisuj książki przeczytane w tym roku szkolnym do zeszytu lektur /format zeszytu A4/.

Odwiedzaj szkolną bibliotekę co najmniej raz w tygodniu.

 Lektury obowiązkowe

  1. Wanda Chotomska: „Legendy polskie” (wybrane)
  2. J. i W. Grimm: „Baśnie” (Czerwony Kapturek)
  3. A.A. Milne –fragmenty: „Kubuś Puchatek”
  4. Charles Perrault :”Bajki” (wybrane)
  5. Sergiusz Michałkow: ,, Nie płacz, Koziołku”
  6. Małgorzata Strzałkowska:”Zbzikowane wierszyki łamiące języki”
  7. Grzegorz Kasdepke:” Z piaskownicy w świat”
  8. Encyklopedie dla dzieci
  9. Maria Witewska :”W moim ogrodzie” czytamy w szkole
  10. Joanna Papuzińska:” Agnieszka opowiada bajkę” czytamy w szkole
    11.Maria Wirewska:”W poszukiwaniu przygód” czytamy w szkole
  11. Anna Kamela „Wędrówki małej mrówki” czytamy w szkole

    Lektury dodatkowe

    1. Maria Kruger „Karolcia”
    2. Gosta Knutsson „Przygody Filonka Bezogonka”
    3.Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”
    4. Janosch „Idziemy po skarb”
    5. Anna Onichimowska „Dobry potwór nie jest zły”
    6. Iwan Kryłow „Bajki dla dzieci”
    7. Ks. Jan Twardowski „Patyki i patyczki”
    8. Polecam też książki Grzegorza Kasdepke i Danuty Wawiłow

    Z listy dodatkowej proszę sobie wybrać trzy /lub więcej/ i przeczytać w ciągu całego roku szkolnego.

 

 

 

Kanon lektur – szkoła podstawowa klasy I

Czytaj i wypożyczaj te lektury, których jeszcze nie znasz.

Czytaj codziennie!

Znajomość wszystkich książek obowiązuje na koniec klasy pierwszej.

Wpisuj książki przeczytane w tym roku szkolnym do zeszytu lektur.

Odwiedzaj  szkolną bibliotekę co najmniej raz w tygodniu.

 

  1. W. Bełza – „Kto ty jesteś? Polak mały!”
  2. M. Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik”
  3. J. Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”, „Globus”, „Jajko”,
  4. H. Januszewska – „Kopciuszek”
  5. K. Makuszyński, M Walentynowicz – „120 przygód Koziołka Matołka”
  6. M. Jaworczakowa – Jacek, Wacek i Pankracek
  7.  Kasdepke – „Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci”
  8. D. Wawiłow – „Wierszykarnia”
  9. J. Porazińska – „Szewczyk Dratewka”
  10. J. Grabowski – „Czarna owieczka”
  11. J. Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka”
  12. A. Bahdaj – „Mały pingwin Pik-Pok”
  13. A. Lindgren – „Dzieci z ulicy Awanturników”
  14. W. Chotomska – „Pięciopsiaczki”
  15.  J. Tuwim – „Lokomotywa”, „Abecadło”, „Słoń Trąbalski”

Reklamy